Alpha-Stim i biofeedback w leczeniu bólu pleców | 2019-10-25 |
Zimmerman, Stephen I, & Lerner, Fred N. Biofeedback and electromedicine reduce the cycle of pain spasm pain in low back patients. Medical Electronics. June 1989; 117:108-120. Doctoral dissertation (SZ), City University Los Angeles, 284 pages, 1987. Pobierz artykuł
Spośród osób, które odpowiedziały na ogłoszenie publiczne wybrano 45. Wszyscy byli zobowiązani do uzyskania zaświadczenia od lekarza na dolegliwości kręgosłupa na poziomie między trzecim a piątym kręgiem lędźwiowym, z towarzyszącym bólem dolnej części pleców. Wykluczono pacjentki ciężarne oraz osoby, które miały w przeszłości choroby serca, psychozy, cukrzycę, padaczkę, nadużywały narkotyków lub alkoholu, lub były w trakcie badania na leki przeciwbólowe lub innego leczenia rehabilitacyjnego. Następnie zostali losowo podzieleni na 3 grupy:
1 pacjent w grupie II i 2 w grupie III nie ukończyli badania. Podano 20 zabiegów, dwa razy w tygodniu przez 30 minutowe sesje, pozostałym 42 pacjentom, z których 26 (61. 9%) stanowiły kobiety, a 16 (38,1%) to mężczyźni w wieku od 23 do 62 lat (średnio 41,1 lat). Każda grupa rozpoczęła badanie z zasadniczo taką samą historią wynoszącą około 16,4 miesiąca. Nie było istotnych różnic w żadnej z 3 grup pod względem płci, poziomu wykształcenia, poziomu zawodowego, miejsca urazu i czasu trwania bólu lub klasy społeczno-ekonomicznej. Jedyną znaczącą różnicą między grupami był wiek między grupą I ze średnią 35,7 lat, a grupą II ze średnią 44,6 lat. Miarami stosowanymi do oceny wyniku leczenia były: ocena mobilności tułowia, subiektywne jednostki dyskomfortu (SUDS), codzienne karty do oceny bólu do rejestrowania w domu, odczyty EMG oraz, przed i po leczeniu, Minnesota Multiphasic Personality Inventory (MMPI).
We wszystkich grupach znacznie poprawiła się mobilność tułowia. Odczuwanie bólu również uległo poprawie we wszystkich grupach, jednak wynik badania wykazał, że grupy I i III, które otrzymały elektrostymulację, zauważyły większą redukcję odczuwanego bólu niż osoby z samym biofeedbackiem w grupie II. SUDS, w miarę tego, w jaki sposób ich objawy fizyczne wywoływały stres psychiczny, mierzono w skali od 0 (bez zakłóceń) do 100 (skrajne zakłócenia). Osoby z grupy I wykazały najlepszą poprawę w zakresie SUDS, które zostały zmniejszone z początkowej średniej 89 do końcowej wartości 8,3. Grupa III zgłosiła większą poprawę w SUDS niż grupa II. Wszystkie grupy wykazały znaczną i równoważną redukcję EMG po pierwszej sesji leczenia. Wszystkie grupy wykazały również obniżenie poziomu stresu psychicznego, o czym świadczą zmiany w MMPI. Stwierdzono klinicznie istotne zmniejszenie upośledzenia w 13 z 17 skali MMPI: kłamstwo, fałszywe informacje, hipochondria, depresja, histeria, dewiacja psychopatyczna, paranoidalna, psychastenia, schizofrenia, ból krzyża i skargi somatyczne. Ustalenia wskazują na odejście od osób wykazujących klinicznie znaczące efekty, a które uznano za osoby nadmiernie wrażliwe, ze zwiększonym naciskiem na ich własną symptomatologię i zmniejszone oczekiwanie, że inni będą wspierać i będą empatyczni, a którzy jednocześnie używali zażaleń, aby skupić uwagę na sobie i zmanipulować innych, którzy doświadczają mniej stresujących i bardziej adaptacyjnych wzorców funkcjonowania.
Autorzy doszli do wniosku, że wyniki sugerują, że skutki każdej modalności leczenia były kumulatywne lub addytywne w stosunku do innego trybu leczenia i bardziej skuteczne niż każda procedura stosowana osobno, z wyjątkiem wyników EMG. Nie zgłoszono żadnych skutków ubocznych.
Wykres pokazuje procentową poprawę bólu dla poszczególnych grup. Można zauważyć, że największa poprawa dla grupy biofeedbacku wyniosła 37%, dla grupy Alpha-Stim 71%, podczas gdy poprawa połączonej grupy leczenia wyniosła 89%.
Wykres pokazuje wzrost mobilności z samego biofeedbacku i pokazuje działanie wzmacniające Alpha-Stim, gdy jest stosowany w terapii biofeedbackiem. Można zauważyć, że przy 20 sesjach biofeedbacku nastąpił 22% wzrost ruchomości pleców, grupa, która miała elektrostymulację przy użyciu Alpha-Stim zyskała 33%, podczas gdy dla grupy, która miała 10 sesji biofeedback, na przemian z 10 Alpha-Stim leczenia, wzrost mobilności wyniósł 64%.
Wykres pokazuje, że podczas gdy terapia biofeedbackiem zmniejszyła odczuwanie przez pacjentów osobistego stresu psychicznego o 39%, grupa otrzymująca zarówno biofeedback, jak i elektrostymulację Alpha-Stim, zauważyła 85% spadek poziomu stresu psychicznego. |