Elektrostymulacja przezczaszkowa CES - skuteczne i bezpieczne leczenie depresji, lęków i bezsenności

2019-10-30
Zmiany nastroju, takie jak lęk i depresja czy bezsenność, są kontrolowane przez centralny układ nerwowy organizmu. Miliardy pojedynczych komórek, które składają się na układ nerwowy, przekazują każde doznanie, przewodząc sygnały elektrochemiczne między komórkami w ciele i mózgu. Kiedy ta komunikacja zostaje zakłócona, ciało wytrąca się z równowagi. 

Elektrostymulacja przezczaszkowa CES to rodzaj leczenia, w którym komórki w pniu mózgu są stymulowany przez prąd o niskim natężeniu. Tak niskie natężenie prądu pozwala na prowadzenie terapii, podczas której pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Elektrostymulacja przezczaszkowa CES została zatwierdzona przez FDA (Agencja Żywności i Leków)  za urządzenia III klasy do leczenia depresji, lęku i bezsenności. 

Skuteczność leczenia powyższych zaburzeń przy użyciu prądu potwierdza fakt, że układ nerwowy tylko w 2% jest indukowany chemicznie. Pozostałe 98% to indukcja elektryczna. Oznacza to, że mamy prąd naturalnie w sobie.
 

Jak działa CES?

Jednym w urządzeń do elektrostymulacji przeczaszkowej jest Alpha-Stim. Wyniki opublikowanych i trwających badań dotyczących urządzenia wykazały, że impulsy o charakterystycznym kształcie fali generowane przez urządzenie aktywują określone grupy komórek nerwowych zlokalizowanych w pniu mózgu (rysunek poniżej). Te grupy komórek nerwowych produkują substancje chemiczne, serotoninę i acetylocholinę, które mogą wpływać na aktywność chemiczną komórek nerwowych zarówno w pobliżu miejsca ich produkcji, jak również w oddalonych obszarach układu nerwowego. Komórki te znajdują się w miejscach odpowiedzialnych za kontrolowanie aktywności aferentnych włókien nerwowych prowadzących do mózgu oraz eferentnych włókien nerwowych biegnących w dół rdzenia kręgowego.Wykazano, że poprzez zmianę elektrycznej i chemicznej aktywności określonych komórek w pniu mózgu technologia Alpha-Stim wzmacnia aktywność w niektórych strukturach nerwowych, a w innych ją wygasza. Tego rodzaju wpływanie na aktywność nerwową jest określane terminem neuromodulacji i stanowi wynik lub zjawisko towarzyszące powstawaniu określonego rodzaju fal aktywności elektrycznej w mózgu, zwanych falami alfa, które można zmierzyć w trakcie badanie EEG.


Przedstawiona ilościowa mapa mózgu EEG obrazuje zmiany aktywności mózgowej podzielone według tradycyjnych zakresów EEG, określone na podstawie badań z udziałem 30 ochotników będących studentami uniwersytetu, a przeprowadzonych po odbyciu pojedynczej 20-minutowej sesji terapeutycznej z wykorzystaniem urządzenia Alpha-Stim przy ustawieniu częstotliwości 0,5 Hz. Na niebiesko oznaczono spadek aktywności fal mózgowych delta kojarzonych ze snem, natomiast na czerwono wzrost aktywności fal mózgowych alfa odpowiadających stanowi relaksacji.

The Brain Electric: Healing Wave of the Future

Nowy film dokumentalny American Institute of Stress, The Brain Electric: Healing Wave of the Future, ukazuje ciekawe spojrzenie na  obwody elektryczne mózgu i daje nadzieję każdemu, kto cierpi na lęk, bezsenność, depresję i ból. W świecie, w który leczenie każdej dolegliwości polega głównie na podaniu leków, film pokazuje bezpieczniejszą i skuteczniejszą alternatywę.

Dokument bada technologię Alpha-Stim i sposoby jej wykorzystywania na całym świecie przez wiodące organizacje badawcze, NHS w Wielkiej Brytanii, wojsko USA i inne jako rewolucyjną alternatywę dla farmaceutyków. Poniżej pokazujemy zwiastun.

Cały film możesz zobaczyć TUTAJ

 

Jak wygląda sesja terapeutyczna?

Podczas terapii pacjent zakłada na uszy specjalne klipsy nasączone płynem zwiększającym przewodnictwo. Po rozpoczęciu sesji terapeutycznej poprzez klipsy dostarczamy do komórek znajdujących się pniu mózgu prąd o niskim natężeniu. Terapia jest na tyle łagodna, że pacjent podczas jej trwania nie odczuwa dyskomfortu oraz może wykonywać takie czynności jak np. czytanie książki czy oglądanie TV.  Zalecane jest stosowanie jednej sesji dziennie. Sesja taka, w zależności od natężenia prądu, trwa od 20 minut (standardowo stosowane natężenie) do 40-60 minut (przy stosowaniu niskiego natężenia). Wysokości natężenia ustalane są indywidualnie w przypadku każdej osoby. Po zakończeniu sesji pacjent może powrócić do wykonywania codziennych czynności. 

Łatwość obsługi pozwala na stosowanie urządzenia w warunkach domowych.Czy CES jest odpowiedni dla mnie?

Urządzenie jest całkowicie bezpieczne w połączeniu z innymi metodami leczenia np. farmakoterapią lub psychoterapią, więc jeśli wahasz się odstawić jakiekolwiek obecne leki, nie musisz. Ale może się okazać, że terapia CES jest na tyle skuteczna, że już nie będziesz ich potrzebować.

Alpha-Stim jest bezpieczny do stosowania u osób w każdym wieku, od dzieci i nastolatków po osoby starsze. Nie ma ryzyka niewłaściwego użycia, uzależnienia lub uodpornienia. Jest to bezpieczna alternatywa dla leków dla osób, które wracają do zdrowia po uzależnieniu lub dla osób, które wolą nie stosować leczenia farmakologicznego. Alpha-Stim nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, ani przez osoby z rozrusznikami serca lub innymi implantowanymi urządzeniami.

Czy CES działa?

CES w nie jest wcale nową formą leczenia. W przypadku urządzenia Alpha-Stim na przestrzeni blisko 40 lat przeprowadzono ponad 100 badań klinicznych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania. Ich wyniki pokazują, że 90% osób stosujących urządzenie odczuwa klinicznie znaczącą ulgę od objawów bez nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Jednym z ostatnich badań jest badanie przeprowadzone przez NHS (brytyjskim odpowiednik NFZ). 
Badanie obejmowało 161 ochotników cierpiących na uogólnione zaburzenia lękowe (GAD), których poddano terapii CES przez min. 6 tygodni, a którzy nie doświadczyli zadowalającej ulgi przy stosowaniu innych terapii. Spośród badanych 72 (44,7%) i 77 (47,8%) osiągnęło remisję w przypadku lęków odpowiednio po 12 i 24 tygodniach. Średni wynik (SD) GAD-7 znacząco poprawił się z 15,77 (3,21) do 8,92 (5,42) i 8,99 (6,18) odpowiednio po 12 i 24 tygodniach (p <0,001). 80 (49,7%) uczestników wymagało dalszej indywidualnej terapii CBT.

The Sunday Times donosi, że „połowa pacjentów przeszła do remisji po leczeniu za pomocą urządzenia Alpha-Stim. Naukowcy twierdzą, że urządzenie ma potencjał zrewolucjonizowania opieki psychiatrycznej i pozwoli zaoszczędzić służbie zdrowia miliony funtów."
Morriss R, Xydopoulos G, Craven M, Price L and Fordham R. Clinical effectiveness and cost minimisation model of Alpha-Stim cranial electrotherapy stimulation in treatment seeking patients with moderate to severe generalised anxiety disorder. J Affect Disord, 2019 Apr 15;253: 426-437.

Wyniki uzyskane dzięki Alpha-Stim w badaniu NHS dowodzą, że to leczenie neuromodulacyjne jest cenną alternatywą lub uzupełnieniem leczenia psychologicznego. W artykule w Woman and Home podkreślono, że Alpha-Stim „może być użyteczną alternatywą dla leczenia, dla osób szukających innej opcji. Pacjenci oczekujący na terapię behawioralną często mogą czekać ponad osiem tygodni. Szybsza, domowa opcja prawdopodobnie byłaby mile widziana.

Poniższy wykre dotyczy badań przeprowadzonych wśród pacjentów z zaawansowanym stadium nowotworu w MD Anderson Cancer Center.

Tyennurajalingam S, Kang D-H, Hwu W-J, Padhye NS, Masino C, Dibaj SS, Liu DD, Williams JL, Lu Z, Bruera E. Cranial electrotherapy stimulation for the management of depression, anxiety, sleep disturbance, and pain in patients with advanced cancer: a preliminary study. Journal of Pain and Symptom Management. E-published ahead of print, September, 2017

Grupę (N=33) stanowili pacjenci, którym rutynowo przepisywano leki na ból, lęk, bezsenność i depresję. Badania wykazały, że pacjenci, którzy byli leczeni za pomocą elektrostymulacji przezczaszkowej (CES) przy użyciu urządzenia medycznego Alpha-Stim przez zaledwie cztery tygodnie, zauważyli znaczną poprawę dotyczącą objawów bólu, lęku i depresji, z tendencją do znacznego obniżenia poziomu bezsenności.
 

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 4 opinie
Zaufane Opinie IdoSell
2023-02-28
Obsługa bardzo dobra, szybka reakcja i wysyłka
2021-05-01
Super
pixel