Elektrostymulacja vs. elektrowstrząsy - jaka jest różnica?

2021-03-05

Elektrostymulacja to sprawdzony klinicznie, nieinwazyjny oraz niefarmakologiczny, a zarazem bardzo efektywny sposób leczenia, który jest powszechnie stosowany w rehabilitacji i leczeniu bólu. Elektrostymulacja jest również jedną z metod leczenia depresji, stanów lękowych i bezsenności. Postęp technologiczny w zakresie urządzeń medycznych sprawił, że wielkie maszyny zamieniono na niewielkie, kieszonkowe urządzenia, które pozwalają na prowadzenie terapii w warunkach domowych, a nawet podczas podróży.

Jednak często zdarza się, że wykorzystanie prądu w zakresie psychiatrii, wiązane jest tylko i wyłączenie z kontrowersyjną dla większości pacjentów metodą jaką są elektrowstrząsy. Tak naprawdę istnieje kilka technologii wykorzystujących elektrostymulatory zewnętrzne lub wszczepione. Jedną z nich jest elektrostymulacja przezczaszkowa CES wykorzystana w urządzeniu Alpha-Stim. Jak zatem jest różnica między elektrostymulacją CES a elektrowstrząsami?

ELEKTROWSTRZĄSY

Podczas elektrowstrząsów wykorzystuje się prąd o napięciu nieprzekraczającym 450V i natężeniu 1000 miliamperów. Zabieg wykonuje się przy znieczuleniu ogólnym i po podaniu środka zwiotczającego mięśnie, dzięki czemu drgawki mięśniowe mają nieznaczne nasilenie.

Skuteczność zabiegów EW szacowana jest na poziomie 50-90%. Efekty elektrowstrząsów odczuwalne są przez kilka miesięcy, po czym należy powtórzyć zabieg. Niestety efekty działania elektrowstrząsów, mimo że często spektakularne w początkowej fazie, często wymagają stosowania farmakoterapii w późniejszym okresie.

Stosowanie elektrowstrząsów niestety związane z pojawieniem się niepożądanych efektów ubocznych. Do najczęstszych objawów niepożądanych należą: zaburzenia pamięci, bóle głowy, bóle mięśniowe, nudności, wymioty, zaburzenia świadomości oraz krótkotrwałe stany deliryjne. Rzadko występują: przemijające zaburzenia rytmu serca (u osób z chorobami układu krążenia), bezdech, reakcje alergiczne na środki podawane w ramach anestezji, kurcz krtani, stan padaczkowy oraz późne spontaniczne napady drgawkowe. Najczęstszym z wymienionych objawów są zaburzenia funkcji poznawczych, ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń pamięci. Mają one najczęściej charakter przemijający po kilku tygodniach po zakończeniu terapii. Jednak u ok. 10%. osób mogą pojawić się trwałe problemy z pamięcią.

ELEKTROSTYMULACJA PRZEZCZASZKOWA CES

Podczas terapii elektrostymulacji przezczaszkowej CES z wykorzystaniem urządzenia Alpha-Stim stosowany jest elektrostymulator Alpha-Stim, który przy użyciu klipsów (elektrod) zakładanych na płatki małżowiny usznej, aktywują poszczególne grupy komórek nerwowych, które znajdują się w pniu mózgu.

Urządzenie Alpha-Stim można stosować w warunkach domowych. Obsługa urządzenia jest bardzo prosta, nie wymaga pomocy specjalisty.

Terapia z Alpha-Stim wykorzystuje bardzo niskie natężenie prądu - maksymalnie 0,5 miliamperów, co zapewnia łagodny przebieg leczenia (podczas sesji terapeutycznej nie czuć praktycznie nic nieprzyjemnego). Dzięki temu metoda elektrostymulacji przezczaszkowej nie powoduje żadnych nieprzyjemnych efektów ubocznych u osoby stosującej urządzenie. W przeprowadzanych na przestrzeni ostatnich trzech dekad badaniach z udziałem około 8800 pacjentów zgłaszano wyłącznie nieznaczne, samoistnie ustępujące działania niepożądane. Najczęściej były to bóle głowy (0,10%) oraz reakcje skórne w miejscu założenia elektrod (0,07%). W ciągu ostatnich 5 lat na 8 248 920 przeprowadzonych terapii Alpha-Stim wystąpiło zaledwie 14 przypadków działań niepożądanych o łagodnym przebiegu, z których 11 dotyczyło podrażnienia skóry w miejscu założenia elektrody.

Efekt działania Alpha-Stim jest kumulatywny, co oznacza, że każda sesja terapii jest potencjalnie skuteczniejsza, a efekt, który się pojawił jest trwa coraz dłużej, co pozwala na stopniowe zmniejszanie częstotliwości stosowania, w miarę trwania terapii. Skuteczność działania elektrostymulacji oceniona na podstawie badań klinicznych i ankiet przeprowadzonych wśród lekarzy i użytkowników wynosi 9 na 10 pacjentów (za skuteczność uznano poprawę samopoczucia na poziomie minimum 25%)

Alpha-Stim może być stosowany w połączeniu z farmakoterapią. Pojawienie się  efektów w postaci poprawy samopoczucia pozwala na rozpoczęcie zmniejszania dawki leków, co musi mieć miejsce oczywiście pod kontrolą lekarza!

PODSUMOWANIE:

1. Przebieg terapii:

·         elektrostymulacja - przebieg łagodny, bez nieprzyjemnych efektów ubocznych

·         elektrowstrząsy - zabieg wykonywany przy znieczuleniu ogólnym, mogą wystąpić niepożądane efekty uboczne takie jak zaburzenia pamięci, bóle głowy, bóle mięśniowe, nudności, wymioty, zaburzenia świadomości

2. Natężenie prądu:

·         elektrostymulacja - max. 0,5 miliamperów

·         elektrowstrząsy - max. 1000 miliamperów

3. Stosowanie:

·         elektrostymulacja - warunki szpitalne

·         elektrowstrząsy - warunki domowe

4. Skuteczność:

·         elektrostymulacja - blisko 90% (za skuteczność uznano poprawę samopoczucia na poziomie minimum 25%), efekt długotrwały pozwalający na zmniejszenie dawki leków (w przypadku stosowania farmakoterapii)

·         elektrowstrząsy - 50-90%. Efekty elektrowstrząsów odczuwalne są przez kilka miesięcy, po czym należy powtórzyć zabieg. Niestety efekty działania elektrowstrząsów, mimo że często spektakularne, zazwyczaj wymagają stosowania farmakoterapii w późniejszym okresie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 4 opinie
Zaufane Opinie IdoSell
2023-02-28
Obsługa bardzo dobra, szybka reakcja i wysyłka
2021-05-01
Super
pixel