Leczenie bezsenności

2022-08-31

Problemy ze snem i objawy bezsenności mogą pojawić się w wyniku konkretnego wydarzenia, które naraziło organizm na wysoki poziom stresu. Może być także wynikiem zmian trybu życia (przeprowadzka, zmiana pracy, podróż). Bezsenność może być też związania ze stanami chorobowymi. Zatem przyczyny bezsenności mogą być różne.

 

Kiedy powinniśmy się martwić? Jeżeli początkowe objawy bezsenności znikają i sen powraca na właściwe tory w przeciągu miesiąca, mówimy wtedy o bezsenności przygodnej lub krótkotrwałej. Nie jest ona uważana za zaburzenie, a jedynie reakcję organizmu na zmiany, jakie pojawiły się w życiu.

 

Często jednak problem bezsenności jest bardziej złożony np. kiedy współwystępuje ona z chorobami neurologicznymi, stanami bólowymi, depresją, stanami lękowymi, zaburzeniami narządu ruchu i innymi. W takich sytuacjach, lub w przypadku, gdy bezsenność spowodowana czynnikiem wyzwalającym, trwają dłużej niż 4 tygodnie, możemy mówić o bezsenności przewlekłej.

Możliwe przyczyny bezsenności:

 • stany depresyjne
 • zaburzenia psychiczne
 • choroby psychofizjologiczne
 • zaburzenia układu nerwowego
 • przewlekłe stany bólowe
 • przyjmowanie niektórych leków
 • silny stres
 • zmiana trybu pracy
 • zmiana miejsca zamieszkania
 • zmiana strefy czasowej
 • spożywanie alkoholu lub kofeiny stres

Leczenie bezsenności przy użyciu farmakoterapii

Jeżeli ktoś cierpi na bezsenność przewlekłą, czyli trwającą dłużej niż 4 tygodnie, może oznaczać, że środki i leczenie, jakie zostało przyjęte jest najprawdopodobniej nieskuteczne. Być może nie została też określona przyczyna bezsenności. Ważne jest, aby leczenie kierowało sen na właściwe tory i sprawiało, że sen przyjdzie naturalnie, czyli zaśniemy samodzielnie.  

W pierwszym etapie istotne jest określenie przyczyny bezsenności, w tym diagnoza choroby lub czynnika, który ją wywołuje. Bez tego leczenie przy pomocy leków prawdopodobnie nie przyniesie oczekiwanych efektów. Mało tego może okazać się nawet szkodliwe.  

Pamiętaj także, że leczenie farmakologiczne pomoże w zaśnięciu, jednak przy sztucznie wywołanym śnie nie możemy mówić o prawidłowym zaśnięciu. Leczenie bezsenności przy użyciu leków często działa tylko objawowo, nie rozwiązuje problemu, a jedynie zwalcza jej objawy.  

Obecnie do leczenia bezsenności stosowane są dwie grupy leków:

 • leki typowo nasenne - zarejestrowane do stosowania w przypadku bezsenności  krótkotrwałej, czyli trwającej do 4 tygodni. Leków tych nie stosuje się dłużej niż miesiąc. Dłuższe przyjmowanie wiąże się z ryzykiem rozwoju tolerancji, co oznacza, że dana dawka będzie niewystarczająca, by lek działał, a bez niego będzie nam jeszcze trudniej zasnąć.
 • leki przeciwdepresyjne - stosowane w bezsenności przewlekłej

Leczenie bezsenności bez leków

Skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne niefarmakologiczne leczenie bezsenności jest możliwe dzięki zastosowaniu urządzenia medycznego Alpha-Stim, które działa w oparciu o technologię elektrostymulacji przezczaszkowej.

Jak działa Alpha-Stim?

Bezsenność zaczyna się w mózgu, gdzie sygnały elektrochemiczne - zwane neuroprzekaźnikami - kontrolują czy śpimy czy nie śpimy. Podczas normalnych cykli snu neurony u podstawy mózgu zaczynają sygnalizować, kiedy zasnęliśmy i "wyłączają" sygnały, które utrzymują na obudzonych. Kiedy te neurotransmitery staną się niezrównoważone, sygnały nie działają tak, jak powinny - zakłócają wzorce snu i utrzymują się przez całą noc. Podczas sesji Alpha-Stim moduluje sygnały elektrochemiczne mózgu, przywracając te sygnały do równowagi. Pomaga to uzyskać spokojniejszy sen, redukując jednocześnie objawy związane z innymi zaburzeniami nastroju, takimi jak niepokój i depresja. Elektroterapia Alpha-Stim ma na celu pomóc uniknąć lub zmniejszyć zapotrzebowanie na leki nasenne, ale w razie konieczności można je stosować w połączeniu z lekami.

Alpha-Stim nie działa nasennie - regulując zaburzone neuroprzekaźniki, sprawia, że sen przychodzi naturalnie i z czasem zasypiamy samodzielnie.

Urządzenie może być stosowane w warunkach domowych. Sesję wykonuje się raz dziennie. Trwa ona od 20 do 60 minut w zależności od stosowanego natężenia prądu. Terapia przebiega łagodnie, bez nieprzyjemnych efektów ubocznych.

Alpha-Stim to urządzenie medyczne, które zostało zatwierdzone przez FDA. Posiada ponad 100 badań klinicznych wykonanych na przestrzeni 40 lat.

Skorzystaj z okresu testowego i sprawdź efektywność terapii w domowym zaciszu >>>

 

Alpha-Stim to wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie. 

Producent: Electromedical Products International, Inc, 

Upoważniony przedstawiciel: MediMark Europe

Dystrybutor: ELMEDICO Robert Gabrysiak

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 4 opinie
Zaufane Opinie IdoSell
2023-02-28
Obsługa bardzo dobra, szybka reakcja i wysyłka
2021-05-01
Super
pixel