Rodzaje nerwicy i objawy nerwicy

2022-12-20

Nerwica to dolegliwość, która, dając szereg nieprzyjemnych objawów psychicznych i fizycznych, uniemożliwia funkcjonowanie codziennych czynności oraz normalne funkcjonowanie osobie, która się z nią zmaga. Nerwica różnią się w zależności od przyczyn i przebiegu. Obojętnie z którym rodzajem nerwicy się zmagasz pamiętaj, że skuteczne leczenie nerwicy jest możliwe.

Wśród wielu rodzajów nerwic wyróżnić możemy następujące.

Nerwica lękowa

Zaburzenie lękowe charakteryzujące się odczuwaniem przewlekłego, nadmiernego lęku oraz niepokoju. Osoba walcząca w tym typem stanów lękowych boryka się z uporczywymi, trudnymi do opanowania symptomami, które wywołują u niego stałe uczucie wewnętrznego napięcia obniżając przy tym jakość życia, powodując drażliwość, problemy z koncentracją, trudności w utrzymaniu równowagi, czy zaburzenia snu.

Nerwica natręctw

Ten typ nerwicy określany jest też zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym, który powoduje takie objawy jak uporczywe i natrętne myśli oraz impulsy, a także niechciane obrazy. Myśli te często powracają, a osoba zmagająca się z nerwicą natręctw nie potrafi się ich pozbyć ani nimi kierować.

Pacjent często zmaga się również z kompulsjami lub narzuconym sobie przymusie wykonywania jakiejś czynności np. często mycie rąk, układanie przedmiotów w idealnym porządku co do milimetra).

Wykonywanie tych czynności ma na celu zlikwidować lub zmniejszyć lęk i niepokój.

Nerwica depresyjna

Nerwica depresyjna objawia się obniżonym nastrojem, przygnębieniem i smutkiem, utrzymującym się nawet bez wyraźnej przyczyny. Co zatem odróżnia ją od depresji? W przypadku nerwicy depresyjnej może nastąpić chwilowa poprawa samopoczucia np. podczas przebywania w radosnym towarzystwie lub w miłych okolicznościach. Oprócz obniżonego nastroju pacjent walczy z problemami w koncentracji oraz poczuciem chronicznego zmęczenia i obniżenia życiowej energii.

Nerwica wegetatywna

Powstaje w wyniku długotrwałego stresu lub bodźców, które rozregulowują układ nerwowy prowadząc do zaburzeń w funkcjonowaniu różnych narządów wewnętrznych powodując wiele nieprzyjemnych objawów psychosomatycznych np. zawroty głowy i zasłabnięcia, mrowienia, drżenie rąk, duszności, pocenie się, suchość w ustach itp.

Nerwica żołądka

To typ nerwicy, w którym zaburzenia psychosomatyczne dają znać ze strony układu pokarmowego, którego normalne działanie jest utrudnione przez emocje oraz stres. W wyniku tego osoba chora odczuwa np. nudności, bóle brzucha, a także może zmagać się z wymiotami czy biegunką.

Nerwica serca

Zaburzenia lękowe, które zaburzają koordynację reakcji sercowo-naczyniowych dając objawy ze strony tego układu np. kołatanie serca. Potwierdzeniem dolegliwości jest wykluczenie nieprawidłowości kardiologicznych np. w zapisie EKG.

Wśród innych rodzajów nerwic znajdują się:

  • nerwica pourazowa
  • nerwica histeryczna
  • nerwica neurasteniczna

Alpha-Stim to wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie. 

Producent: Electromedical Products International, Inc, 

Upoważniony przedstawiciel: MediMark Europe

Dystrybutor: ELMEDICO Robert Gabrysiak

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 4 opinie
Zaufane Opinie IdoSell
2023-02-28
Obsługa bardzo dobra, szybka reakcja i wysyłka
2021-05-01
Super
pixel